The L4931CD50-TR is a very Low Drop regulator available in TO-220, SO-8, DPAK, PPAK and TO-92 packages and in a wide range of output voltages. The very Low Drop voltage (0.4V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applications and specially in battery powered systems. In PPAK and SO-8 packages a Shutdown Logic Control function of the L4931CD50-TR is available TTL compatible. This means that when the device is used as a local regulator, it is possible to put a part of the board in standby, decreasing the total power consumption. The L4931CD50-TR requires only a 2.2 μF capacitor for stability allowing space and cost saving.
Parametrics
L4931CD50-TR absolute maximum ratings: (1)VI DC Input Voltage: 20 V; (2)IO Output Current: Internally Limited; (3)Ptot Power Dissipation: Internally Limited; (4)Tstg Storage Temperature Range: -40 to 150 ℃; (5)Top Operating Junction Temperature Range: -40 to 125 ℃.
Features
L4931CD50-TR features: (1)Very low dropout voltage (0.4V); (2)Very low quiescent current (TYP. 50 μA IN OFF MODE, 600μA IN ON MODE); (3)Output current up to 250 mA; (4)Logic-controlled electronic shutdown; (5)Internal current and thermal limit; (6)ONLY 2.2μF for stability; (7)AVAILABLE IN ± 1% (AB) OR 2% (C) SELECTION AT 25℃; (8)Supply voltage rejection: 70db TYP. FOR 5V VERSION; (9)Temperature range: -40 TO 125℃.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 L4931CD50-TR |
 STMicroelectronics |
 Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 0.25A Positive |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 L4931 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 L4931ABD120 |
 STMicroelectronics |
 Low Dropout (LDO) Regulators 12V 0.25A Positive |
 Negotiable |
 L4931ABD120TR |
 L4931ABD25 |
 Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 0.25A Positive |
 L4931ABD33 |
 Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.25A Positive |
 L4931ABD33-TR |